Технолог СГВ Інна БИЧКІВСЬКА:
На картонно-паперовій фабриці «Папір-Мал» із вторсировини виробляється широкий асортимент паперових і Z-рушників, туалетного паперу різних гатунків. Контролюється цей складний виробничий процес технологом санітарно-гігієнічного виробництва Інною БИЧКІВСЬКОЮ.
Вона — фахівець високого рівня, з династії миропільських паперовиків, із 27-річним стажем роботи в папероробній галузі. З 2011-го року впроваджує прогресивні ідеї, застосовуючи здобуті знання та багаторічний досвід, на «Папір-Малі».
У інтерв’ю Інна Миколаївна розповідає про свій трудовий шлях, а також, що привело її, миропільську фахівчиню, до Малина, чому обрала для кар’єри ТОВ «Папір-Мал», та ділиться секретами професії.
У Мирополі здобула перший виробничий досвід
Я виросла в родині паперовиків. Мій батько пройшов шлях від робітника до директора підприємства. Як високопрофесійного фахівця, його навіть запрошували у Первомайськ — налагоджувати випуск цигаркового паперу. Пізніше він очолював Миропільську паперову фабрику. Мама працювала у фабричній лабораторії, була менеджером зі збуту продукції. Відтак по закінченні школи, я теж пішла у папероробну галузь, хоч, відверто кажучи, спершу мала зовсім інші плани. Мені подобалися уроки медпідготовки, на яких ми вчилися надавати першу медичну допомогу, накладаючи шини та перебинтовуючи «травмованих», а тому мріяла стати лікаркою. Проте в останній момент передумала. Видно, відчула, що моє покликання — не в медицині.
Подала документи в Київський політехнічний інститут і дуже легко здала вступні іспити, ставши студенткою інженерно-хімічного факультету, де здобула спеціальності хіміка-технолога і еколога (на той час екологічний напрямок був новим і дуже популярним серед студентів). Вчитися було хоч і нелегко, але цікаво, я зрозуміла, що не помилилася з обранням напрямку професійної діяльності.
Після успішного здобуття вищої технічної освіти повернулася у рідне місто, де влаштувалася на паперову фабрику. Працювала інженером-технологом, начальником лабораторії, головним технологом підприємства. Тут я набула свій перший виробничий досвід, практичні навички, які дозволили з часом стати професіоналом. Фабрика була потужною, з трьома папероробними машинами і значним обсягом виробництва. Приїздили іноземні делегації. Ми переймали досвід у поляків, освоюючи нові види хімії та клеїв, які застосовуються у виробництві паперу. Але з часом підприємство стало занепадати, не витримуючи конкуренції. Через спад виробництва заробітну плату затримували. Інколи доводилося працювати за декілька буханців хліба, який фабрика отримувала бартером.
На той час наш земляк Олексій Клещов вже працював у Малині, очолюючи виробництво на картонно-паперовій фабриці «Папір-Мал». Він рекомендував мене, як фахівця, керівництву підприємства, яке запрошувало на роботу професіоналів із різних регіонів країни. І невдовзі мені зателефонували. Я без вагань погодилася перевестися на прогресивне підприємство. І — не пожалкувала. Мені допомогли вирішити житлову проблему. Я потрапила в чудовий трудовий колектив. Ніде не зустрічала такої доброзичливої, душевної атмосфери між працівниками. Працювати тут легко. З кожним роком ситуація покращується. Маємо стабільні, гідні заробітні плати. Відбувається модернізація обладнання, нарощування виробничих потужностей. Ми спільно працюємо на результат, єдиною дружньою командою втілюючи плани і задуми керівництва у розвитку підприємства. Велика увага приділяється удосконаленню технологічного процесу, розширенню асортименту та контролю якості продукції.
Як із макулатури отримують якісні гігієнічні вироби
Усім, напевне, цікаво дізнатися, як із макулатури — виробничих відходів, старих зошитів, книжок, газет, журналів, картонних коробок та упаковок харчових продуктів — виробляється нова високоякісна паперова продукція, у першу чергу санітарно-гігієнічного призначення, яка користується значним попитом серед населення.
Переробка макулатури — складний процес. Відповідно до якісних показників, паперові відходи поділяються на групи, не кожна з яких придатна для виробництва санітарно-гігієнічних виробів. Відтак на «Папір-Малі» розроблені «паспорти» та композиції, у яких (з врахуванням державних стандартів і лабораторних досліджень) для виготовлення кожного різновиду продукції прораховані процентні співвідношення різних видів вторсировини. В основному для Z-рушників та туалетного паперу використовується книжково-журнальна і газетна макулатура, а для «Спеціаль №72» (популярний серед споживачів туалетний папір вищого гатунку, коричневого кольору) — застосована окрема композиція, яка значно підвищує якість туалетного паперу.
Відсортовану, подрібнену макулатуру доставляють у цех та засипають у гідророзбивач — величезну ємність, куди додається гаряча вода. Це устаткування працює за принципом пральної машинки. Тут макулатура перетворюється у рідку сіру однорідну масу. Отримана рідина називається паперовою масою.
Щоб паперові рушники були цупкішими і не руйнувалися від вологи в руках користувачів, у масу додається добавка, яка підвищує вологоміцність паперу. А для придання привабливості, за бажанням замовників — дозволені для виробництва санітарно-гігієнічних виробів барвники. Випускається в цеху СГВ основа для виробництва санітарно-гігієнічних виробів різних кольорів — стандартна сіра, синя, зелена, рожева, коричнева тощо. Є замовники, які надають перевагу яскравим кольорам, інші — блідій.
У гідророзбивачу відбувається часткова фільтрація пульпи, в осад випадає пісок та велике сміття. Надалі по трубах рідка маса подається на сортувальний пристрій — вібраційне сито з маленькими отворами. Занадто дрібні целюлозні волокна та бруд (різні плівки, скріпки, мотузки), що залишився після первинної очистки, випадають в сміттєприймач, а очищена маса рухається далі. Вона на більш як 90 відсотків складається із води, яку в процесі виробництва паперу потрібно прибрати. Робиться це за участі сіткового столу та пресу. Наприкінці полотно потрапляє на величезний розігрітий «Янкі-циліндр», де волога остаточно випаровується, і макулатурна маса перетворюється на рівненький папір, що намотується на великі рулони, шириною понад 2 метри.
Надалі навантажувач перевозить рулони у склад, а звідти вони потрапляють у інший цех, де на спеціальному устаткуванні їх розмотують на менші рулони, так звані «сигари», які обгортаються етикеткою з назвою продукції. Потім ріжуть на різальній машині і вони перетворюються на рулончики туалетного паперу. Подібна застосовується технологія і при виробництві паперових рушників.
Контролери ОТК проводять лабораторні дослідження і розподіляють готову продукцію по гатунках. Приміром, у паперових рушниках не допускається жодних вкраплень.
Завдяки злагодженій роботі колективу
маємо позитивні результати
Папероробна машина комп’ютеризована, що дає можливість контролювати швидкість, концентрацію маси, тиск пару, вагу та інші показники і вчасно вживати заходів для суворого дотримання технології вироблення продукції.
У її обслуговуванні задіяна ціла бригада кваліфікованих працівників — машиніст, сушильники, накатники, апаратники.
Вся зміна СГВ підконтрольна технологу. Я надаю розпорядження машиністу, а за потреби й іншим робітникам папероробної машини. Узгоджую необхідні технологічні питання з начальником ВТК, працівниками складів, начальниками зміни, цеху, механіками, головним технологом, ін.
Наше спільне завдання — випустити високоякісну продукцію. Щоб уникнути авралів, кожної п’ятниці обладнання зупиняється на профілактику.
Завдяки прогресивній політиці керівництва на «Папір-Малі» постійно оновлюється, реконструюється обладнання, що дозволяє випускати продукцію, яка задовольняє найвибагливіших споживачів.
Злагоджена робота єдиної команди професіоналів, насамперед, дружнього колективу Папір-Малу дозволяє підприємству швидко розвиватись, мати позитивні результати та не зупинятись на досягнутому.