«В організації охорони праці на ПАПІР-МАЛі за основу береться ЛЮДИНА — ПРАЦІВНИК ПІДПРИЄМСТВА»

Я понад три десятиріччя працюю у сфері охорони праці (далі — ОП), з них чотири останніх роки очолюю відділ ОП на ПАПІР-МАЛі.

На нашому підприємстві, яке має у своєму арсеналі досить складне технологічне устаткування — на високому рівні організована ОП. Розроблені положення, інструкції, інші акти з ОП, що встановлюють правила внутрішнього трудового розпорядку, поведінки і виконання робіт у цехах, на будівельних майданчиках та інших територіях підприємства. Під час працевлаштування і в процесі роботи працівники проходять інструктаж (навчання) з питань охорони праці, пожежної безпеки, надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків. Обумовлюються конкретні дії у разі виникнення аварійної (надзвичайної) ситуації. Крім того, на робочих місцях, небезпечних ділянках розміщені інформаційні плакати, таблички для попередження нещасних випадків, наприклад — «Пам’ятай! Захисні огородження захищають від травмування!», «Будь обережним при ходьбі металевими сходами. Тримайся за поручні!», «Будь уважним при заправці паперу/картону на тамбур накату» та ін.

Наразі в Україні розробляється нове законодавство з охорони праці європейського рівня. На офіційних сайтах оприлюднений проєкт ЗУ «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», в основу якого покладено організацію максимальної безпеки працівника шляхом повного усунення ризиків на виробництві (а за неможливості — мінімізації таких ризиків). Законотворці закликають шляхом модернізації виробництва адаптувати умови праці до робітника. У разі ухвалення ВРУ цього законопроєкту (який замінить чинний ЗУ «Про охорону праці») в державі значно підвищиться рівень захисту життя і здоров’я українців, задіяних у виробничих процесах підприємств різних галузей.

Проте, на ПАПІР-МАЛІ вже зараз за основу береться ЛЮДИНА — ПРАЦІВНИК ПІДПРИЄМСТВА. Відколи я тут працюю, в охорону праці щорічно вкладаються значні кошти (це сотні тисяч гривень щорічно) задля створення безпечних, комфортних умов для всього персоналу.

Наш відділ з ОП під супроводом керівництва ПАПІР-МАЛУ організовує різноманітні комплексні заходи для досягнення оптимальних результатів. Проведена атестація всіх робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з ОП. Велика увага приділяється запобіганню випадкам травматизму, професійним захворюванням, аваріям і пожежам.

Підприємство дотримується принципів всебічної допомоги співробітникам

 Жодна виробнича нарада не проходить без обговорення питань з охорони праці, що сприяє завчасному виявленню та попередженню небезпечних та шкідливих факторів виробництва. Керівники виробничих підрозділів звітують, озвучуючи конкретні проблеми, надають пропозиції, зауваження — вони, як кожен господар у своїй домівці краще знають, що потрібно змінити для підвищення результативності на дільницях підприємства. З урахуванням їхніх думок, керівництвом щомісячно складаються плани та під заплановані заходи виділяються кошти. Також підбиваються підсумки, аналізується проведена робота (здійснюється аудит) — поквартально, за рік.

Крім того, відділом, який очолюю, проводяться регулярні перевірки з дотримання працівниками правил з ОП — за необхідності на відповідальних осіб виносяться приписи та надаються терміни для усунення недоліків. Завдяки ретельному слідуванню вимогам з безпеки праці, НАШІ ПРАЦІВНИКИ — ЗАХИЩЕНІ. І до того ж, крім передбачених законодавством гарантій, мають додаткову дієву підтримку нашого керівництва, яке дотримується принципів всебічної допомоги співробітникам.

Усі працівники, згідно із законодавством, підпадають під загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Але нещодавно, крім того, на ПАПІР-МАЛІ у партнерстві з страховою компанією «Оранта» впроваджується соціальна програма «Добровільне страхування від нещасних випадків 24/7». Відтепер незалежно від місця перебування наших співробітників — вони забезпечені страховим захистом 24 години на добу сім днів на тиждень, у тому числі від побутових травм.

Для зручності і комфорту працівників на підприємстві облаштовані сучасні санвузли та душові із цілодобовим забезпеченням гарячою водою.

Працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, отримують додаткову оплачувану відпустку, також — безоплатно забезпечуються молоком або, на їх вибір, рівноцінними харчовими продуктами. До того ж керівництво ПАПІР-МАЛУ значно розширило їх перелік за рахунок співробітників, які не підлягають під дію цього пункту закону про ОП, але фактично працюють поряд, у схожих умовах — їм теж видаються талони на молоковмісні продукти. За останній місяць, приміром, отоварено близько 500 талонів на загальну суму до 8000 гривень.

У кафе «Старий Малин», розташованій на території підприємства, по доступних цінах реалізовуються гарячі комплексні обіди. У виробничих підрозділах облаштовані куточки з бутильованою питною водою, кавою і чаєм.

Роботи по виробництву паперу пов’язані з підвищеним рівнем шуму, і щоб його знизити, робітники забезпечуються берушами та навушниками. Регулярно видається якісний спецодяг , який є своєрідною візитівкою підприємства, бо виготовлений по індивідуальному замовленню ПАПІР-МАЛУ.

Враховуючи особливості папероробного підприємства, значна увага приділяється організації пожежної безпеки. Коли проводжу інструктаж, жартома кажу працівникам — це ви ставите підпис під зобов’язанням кинути палити. Але, звісно, таких жорстких вимог немає. Наказом по підприємству визначені місця куріння. Облаштовані запасні виходи. Є необхідна кількість вогнегасників, пожежний водогін з 40 кранами. Спеціальні навісні шафи укомплектовані пожежними рукавами. Кожних три місяці обстежується протипожежний стан підприємства, в разі виявлення хиб — їх усувають одразу.

Проводяться оперативні заходи для попередження коронавірусної інфекції

 На сьогодні найактуальніша проблема — COVID-19. Усередині березня 2020-го року, коли в країні з’явилися перші хворі на коронавірусну інфекцією, керівництво ПАПІР-МАЛу негайно провело розширену нараду, на якій спільно визначили низку необхідних для запобігання хворобі заходів. Наразі ситуацію контролює штаб підприємства, очолюваний директором товариства Віктором Хоменком (за його відсутності — мною), який збирається тричі на тиждень.

Зокрема, щоб запобігти скупченню працівників на прохідній, змінено графік роботи. Для кожного підрозділу робоча зміна розпочинається з інтервалом в півгодини — о 6.30, 7.00, 7.30 і т.д.

Придбали безконтактні термометри на основну і транспортну прохідні. Організували щоденну, безперервну роботу медпункту — ввели у штат ще одну медсестру, наразі — їх дві, і вони по черзі несуть вахту з 7-ої по 20-ту годину. В їх арсеналі експрес-тести на визначення COVID-19, пульсоксиметри, кисневий балон. Працівникам надається кваліфікована перша медична допомога, виміряється тиск, ставляться крапельниці, робляться уколи, ін. Безоплатно видаються одноразові маски. Для дезінфекції багаторазових масок з натуральних тканин (марлі) закуплені гладильні дошки та праски. За методикою МОЗ на підприємстві виготовляється дезінфікуючий розчин, який у ємностях з дозаторами завжди є у виробничих підрозділах.

Кожну годину хлорвмістким розчином обробляються ручки дверей, зволожується килимок на вході до підприємства. Для дезінфекції підлоги у цехах з великою кількістю працюючих використовуються акумуляторні обприскувачі.

На підприємстві ведеться облік та аналіз захворюваності на КОВІД, виявляються співробітники, які потребують самоізоляції у зв’язку з хворобою членів сім’ї.

Завдяки цим заходам вдається суттєво зменшити ризик інфікування коронавірусною хворобою.

Крім того, в рамках соціальної політики ПАПІР-МАЛУ і на виконання заходів щодо запобігання інфікуванню COVID-19, днями виїзною бригадою ТОВ «Медпроф», з якою підприємство уклало договір — проведений перший етап медогляду. Зроблені забір та дослідження крові, флюорографія, кваліфіковані лікарі вищої категорії різної спеціалізації оглянули працюючих. Наступний медогляд планується на 29 квітня. Запрошуватимемо медиків і надалі. Наразі обговорюється питання повного переходу до таких попередніх і періодичних медоглядів, навіть по завершенні пандемії, оскільки вони показали свою ефективність — працівники можуть швидко і якісно обстежитися без відриву від виробництва та без черг, які часто бувають в комунальних медичних закладах.

На початку пандемії у зв’язку із зупинкою громадського транспорту ПАПІР-МАЛ видав працівникам безвідсоткові позики для придбання велосипедів. Скористалося такою можливістю близько 30-ти співробітників.

З нагоди Всесвітнього дня охорони праці, з 26-го по 30 квітня, на ПАПІР-МАЛі проходить тиждень з охорони праці, під час якого заплановане проведення низки заходів, зокрема, комплексне обстеження виробничих підрозділів та звітування їх керівників.

Користуючись нагодою, хочу привітати з професійним святом колег та висловити подяку своїм наставникам — Миколі Івановичу Прохорчуку та Костянтину Григоровичу Кулішенку (на жаль, мій вчитель з технагляду вже відійшов у вічність). Вони зуміли передати безцінні знання, навчити особливостям організації роботи з охорони праці.

Колективу ПАПІР-МАЛу бажаю безпечної роботи. Всім — спокійних змін! Щоб запобігти небезпечним ситуаціям, потрібно зважувати кожен крок, особливо на папероробному підприємстві.