Паперові стаканчики

On Листопад 1, 2018, Posted by , In Зручно користувачу,Тема тижня, With Коментарі Вимкнено до Паперові стаканчики

Паперовий стаканчик з-під кави на сьогоднішній день став для нас буденним аксесуаром. Але сто років тому він використовувався зовсім для інших цілей. У цій статті ми розповімо про те, кому ж спала на думку геніальна ідея створення одноразового стаканчика.

Як «народився» паперовий стаканчик

На початку минулого століття в Америці повсюдно використовувалися так звані “громадські поїлки”, які являли собою фонтани або встановлені бочки з прив’язаним на ланцюжку металевим кухлем. Зрозуміло, що такі поїлки являли собою розсадник хвороб. Тому в пресі активно обговорювалося їх шкода здоров’ю. У 1908 році в одній з газет була надрукована стаття доктора Елвіна Девідсона «Смерть у шкільних чашках для пиття», в якій автор доводив зв’язок громадських поїлок з розповсюдженням захворюваності на туберкульоз в школах.

Цю статтю прочитав студент-юрист Гарвардського університету Хью Мур, і вона підштовхнула його до простого, але геніального рішення: з щільного картону він звернув конус, в який налив воду. Така форма виявилась зручною для пиття, а щільний картон не давав воді просочитися. Так була створена перша «безпечна чашка».

Своєю ідеєю Мур поділився з чиказьким бізнесменом Лоуреносом Луелленом. Спільно вони удосконалили стакан, приробивши до нього дно. Але тоді вони не розглядали виробництво стаканчиків, як окремий бізнес. Для бізнесу вони створили автомат, в якому продавалася чиста вода з льодом, яка коштує 1 цент, а паперовий стаканчик видавався покупцям безкоштовно. На кожному автоматі був розміщений напис: «Жоден стаканчик не використовується повторно».

Спочатку ці паперові стаканчики для пиття були зроблені з паперу, просочені парафіном або воском, і користувачі могли складати їх для повторного використання. Незабаром виробники почали розуміти, що більше грошей можна було заробити, якщо зробити стаканчики одноразовими.

У міру того, як суспільство поступово усвідомлювало небезпеку використання громадських кухлів, в ЗМІ почався справжній хрестовий похід проти них. В газетах розміщувалися страхітливі плакати, що ілюструють, хто міг використовувати громадську чашку перед вами. Брошури, буклети, журнали і газети показували жахливі образи смерті, що переслідують користувачів звичайних чашок, а також розповіді про поширення хвороб через їх використання. В іншому лякаючому зображенні, яке було поширене Управлінням охорони здоров’я Міннесоти, чаша для загального споживання зроблена за подобою черепа. Погодьтеся, що побачивши такий страхітливий образ, людина швидше зважитися купити паперовий стакан, ніж буде пити воду з громадського кухля.

За запитом бізнесменів американське міністерство охорони здоров’я прийняло закон, що забороняє використовувати металеві чашки в громадських поїлках. Поступово всі штати перейшли на одноразові паперові стаканчики. Деякі школи вчили своїх вихованців, як правильно скласти свій власний безпечний стаканчик.

У 1910 році друзі запатентували свій винахід. До цього часу одноразові паперові стаканчики стали з’являтися повсюдно по всій країні. Першими, хто почав масово закуповувати паперові стаканчики стали залізничні компанії для використання в пасажирських поїздах. Прес-центр компанії Dixie Cup демонстрували різні місця, в яких можна було використовувати одноразові стакани.

Звичні нам стаканчики з-під кави в той час частіше використовувалися для продажу содової. У 1927 році стали випускатися паперові стаканчики з кришкою. Покупці могли брати содову з собою, а самі паперові стаканчики стали більш різноманітними по колірній гамі, візерунку та стилю. Нижче представлений дизайн стаканчиків 1931 року випуску.

Так досить швидко одноразова чашка або «чашка Діксі», як її називали в Америці, стала обов’язковим атрибутом в громадських місцях. Дуже скоро вона почне використовуватися в звичному нам амплуа – в якості стаканчика з-під кави. Але про це у наступній статті.

Далі буде…

Фото взято з мережі Інтернет, права на них належать авторам фото.

 

Comments are closed.