Дорогий папір: все про виготовлення паперових грошей

On Січень 25, 2018, Posted by , In Без рубрики, With Коментарі Вимкнено до Дорогий папір: все про виготовлення паперових грошей

Гроші – кожен з нас знає що це таке, але інструкцію, щодо використання грошей ніхто не має. Чи то папір, що забезпечує комфортне існування, чи то засіб подарувати комусь те, що йому необхідно та отримати від того більше задоволення ніж маючи все при собі. Як же робляться ці паперові банкноти, що стали частиною нашого життя? Адже перш ніж їх винайшли, паперові банкноти  були металевими монетами, з цінних матеріалів. Читайте далі у нашій статті.

Паперові гроші (банкноти)

Курс паперових грошей залежить від уряду, тому політичні  та економічні кризи можуть їх швидко знецінити. Однак, попри  деякі недоліки, функцію вартості паперові банкноти виконують так само успішно, як і металеві, а в ролі засобу обігу і платежу, значно зручніші.

Банкнота (Від англійського bank-note – “банківський квиток”) – грошовий знак, виготовлений з паперу або пластику, який випускається центральним банком держави і обов’язковий до прийому на всій його території.

Разом з монетами банкноти складають систему готівки держави. Як правило, банкноти мають більший номінал, ніж монети.

В основі ідеї грошей лежить визнання якогось товару (продукту) в якості засобу платежу. Найдавніша система розрахунку мала прив’язку до сільського господарства: платіжним засобом тоді служили домашні тварини та зернові культури. Наприклад, у Стародавній Месопотамії розрахунковою “грошовою” одиницею було зерно, а японська феодальна система будувалася на річному врожаї рису (коку).

Виготовлення паперових грошей

За випуск банкнот, як правило, відповідають центральні національні банки, вони ж займаються їх “проектуванням”. Тематику зображень (видатні люди країни, архітектурні пам’ятники) визначає група консультантів або спеціальна комісія.

Папір

Складний процес створення грошей починається з виготовлення банкнотного паперу, під час якого в паперову масу впроваджують різні захисні елементи – від водяних знаків і текстильних волокон до полімерних вставок, ниток і хімічних реактивів, які виявляються тільки спеціальними детекторами. Паперова маса добре проклеюється (саме тому нові гроші “хрумтять”), що робить папір ще більш міцнішим – він витримує кілька тисяч подвійних перегинів. При виготовленні банкнот послідовно застосовується три види друку: офсетний, глибокий (металографічний) і високий (друкарський)

Офсетний друк

Офсетним способом друкуються фонова сітка, різні розетки, а на дрібних банкнотах ще й основний малюнок. При офсетному способі перенесення фарби з друкованої форми на матеріал здійснюється не безпосередньо, а через проміжний офсетний циліндр. Тому, на відміну від інших методів друку, зображення на друкованій формі робиться не дзеркальним, а прямим.

Друковані та пробільні елементи форми при цьому лежать практично в одній площині, але їх поверхні мають різні фізико-хімічні властивості. Друкуючі елементи – гідрофобні, вони добре утримують фарбу, але відштовхують вологу. Пробільні ж елементи – гідрофільні, тобто добре змочуються водою, а фарбу відштовхують. Фарби для банкнот зазвичай поділяють на три колірні групи – синю, червону і жовту – і для кожної групи фотоспособом виготовляється окрема друкована пластина (форма). Фарба з цих пластин переноситься на гумове покриття циліндра, з якого і друкується багатобарвне зображення. Застосовується також Орловський друк – різновид офсетного друку, який дозволяє отримати плавний перехід одного кольору в інший. Продукцію орловської машини технічно неможливо повторити на іншому обладнанні, а також на самій цій машині, не маючи оригіналів форм. Цей спосіб був винайдений в Росії в 1890 році І.І. Орловим і досі застосовується в усьому світі для виконання високоякісних поліграфічних робіт.

Металографічний друк (друк з глибоких форм)

Глибокий друк – передача зображення з друкарської форми, на якій друкуючі елементи поглиблені по відношенню до пробільних.

Високий друк

Малюнок на великих банкнотах, серійні номери, а також деякі важливі елементи на купюрах малого номіналу з метою захисту від підробок виконуються способом високого друку. Друкуючі елементи на формах високого друку розташовані вище пробільних, звідси й назва. Історично цей спосіб, мабуть, першим одержав поширення в якості технології тиражування зображень (саме його, наприклад, використовував Іоганн Гутенберг). Далі йдуть такі операції: поздовжня різка листів, поперечна різка, формування банкнотних пачок, перев’язка їх паперовими стрічками-бандеролями, упаковка в термоплівку та інші.

Трохи гарних банкнот з різних країн:

Бермуди, 2 долари

Эфіопія, 50 теллерів

Фіджі, 5 доларів

Трінідад и Тобаго, 50 доларів

Казахстан, 10 тис. тенге

Гонконг, 50 доларів

Українські паперові гроші

Банкноти України вихотовляють в два етапи – спочатку створюють саме паперову основу, а потім наносять друк. Папір для банкнот створюють на Фабриці банкнотного паперу у місті Малин, де також знаходиться паперова фабрика “Папір-Мал”. Для друку грошей сьогодні використовується узбецька і турецька бавовна. Але використовувати імпортний матеріал занадто дорого. Тому на фабриці розглядають можливість виготовлення паперу з льону.

Потім отриманий папір зважують і відправляють у монетний двір НБУ де саме цей папір і перетворюється на купюри.

 

 

Випуск нової банкноти займає місяць. Зазвичай українські гроші живуть не більше року, потім вони зношуються і їх замінюють на нові. Монети ж можна використовувати до 20 років.

Виготовлення 1 копійки коштує 16-18 копійок. А друк однієї гривні – 12 копійок. Найдорожча купюра з сучасними захисними елементами обходиться НБУ в 60 копійок.

Завжди пам’ятайте, гроші – це інструмент для існування!

Всі фото взято з Інтернету. Права належать авторам.

 

Comments are closed.